Pippi

Union
2018
Oktober
Type
Forestilling
Dato
19.—27.01.24
Tid
16:00 / 19:30
Sted
Billetter
kr.
Instruktør
Ida Møller Mikkelsen
Vi møder Pippi Langstrømpe, verdens stærkeste og måske også rigeste pige. Vi bliver taget med på en rejse med Pippis genvordigheder mellem de svenske myndigheder, røvere, cirkusfolk og forældre, alt i selskab med Pippis to meget artige venner, Tommy og Annika. Pippi bor alene i Villa Villekulla sammen med aben Hr. Nilsson og sin hest. Hun har en fantastisk fantasi, og det går ikke stille for sig når Frk. Prysselius vil sende hende på børnehjem eller når Blom og Dunder kommer for at stjæle hendes guldmønter.
Sebastians musical ”Pippi” er resultatet af et fantastisk samarbejde mellem forfatter Astrid Lindgren og komponist Sebastian.

medvirkende

Jim Hawkins Junior
Oliver Holm Rasmussen
Long John Silver
Tai Segel
Doktor William Harold Livesey
Jens Vinther
Godsejer John Trelawney
Frederik Stener Pedersen
Kaptajn Arthur Alexander Smollett
Morten Ask Heebøll Christensen
Mrs. Sarah Hawkins
Maria Kinnerup
Billy Bones
Frederik Thorenfeldt Poulsen
Blinde Pew
Stefan Emil Steffensen
Lulu (org. Mamba)
Louise Stoholm Christensen
Ben Gunn
Frederik  Thorenfeldt Poulsen
Luderen Lucy
Amalie Bentzen
Papegøjen
Frederik Thorenfeldt Poulsen
Unge Mrs. Sarah Hawkins
Therese Schønveller Larsen
Unge Mr. Jim Hawkins senior
Nathaniel Ellekjær
Israel Hands
Mads Pedersen
Morgan
Martin Lyngkvist Findsen
Sorte  Hund
Martin Lyngkvist Findsen
Kaptajn James Flint
Morten Ask Heebøll Christensen
George Merry
Kasper Bøjes Hansen
Andersson
Nathaniel Ellekjær
Harry
Christian Hay Sørensen
Dick
Stefan Emil Steffensen
Sørøverne
Amalie Bentzen
Maria Kinnerup
Therese Schønveller Larsen
Louise Stoholm Christensen
Joyce
Rasmus Munck Soltau
Gray
Benjamin Ersgaard
Hunter
Stefan Emil Steffensen
Tjenere / Matroser
Sarah Ankær Pærgård Pedersen
Mie Rønde Rasmussen
Jonas Carlsson
Kim Erik Thise Ankler
Mrs. Sherry
Mie Rønde Rasmussen
Mr. Sherry
Benjamin Ersgaard
Terry
Rasmus Munck Soltau
Perry
Jonas Carlsson
Krogæster & Naboer
Amalie Bentzen
Sarah Ankær Pærgård Pedersen
Kim Erik Thise Ankler
Inspektør  Dance
Jonas Carlsson
Toldbetjente
Rasmus Munck Soltau
Benjamin Ersgaard
Kim Erik Thise Ankler
Admiral Bradley
Martin Lyngkvist Findsen
Bradleys matroser
Stefan Emil Steffensen
Benjamin Ersgaard
Kim Erik Thise Ankler
Spøgelser
Louise Stoholm Christensen
Therese Schønveller Larsen
Maria Kinnerup
Benjamin Ersgaard
Kor
Maja Quist Parker

orkester

Dirigent, keyboard 1 & trompet
Jonas Hinze
Fløjte
Mathilde Johanne Cordua
Sopran- & altsaxofon
Marie Mortensen
Klarinet &tenorsaxofon
Jonas Hagelberg Persson
Keyboard 2
Frederik Bay Nielsen
Guitar
Claus Serup
Bas
Alexander Dahl Larsen
Slagtøj
Amalie Victoria Mittelstrass
Trommer
August Mittelstrass

produktion

Instruktør
Rasmus Krabsen Albeck
produktions-leder
Henrik Friis Madsen
produktions-assistent
Sofie W. Poulsen
forestillings-leder
Signe Wriedt Jakobsson
Scenograf & rekvisitør
Anne Sofie Lund Frydendahl
Scenebygger
Mads Thagaard Bjarkow, Erneeraq Møller & Jakob Højeng-Swensson
Kostumedesigner, sminke & hår
Julie Krøjer Hansen
Kostume-produktion
Linn Veronica Bonde Ljungar
Koreograf
Rina Hirschorn
stunt-koordinator
Jan M. Jensen
Kapelmester & korleder
Jonas Hinze
Sangcoach
Emil Brehm Mikkelsen
Lyd
Mikkel Nordenhof (Lydsporet)
Lyd-assistenter
Emma Reneé
Lys
Jonas Engholt Neerup
Lysafvikler
Erneeraq Møller
PR, audition-afvikler, plakat & program mm.
Thomas Juul Pedersen
pLAKAT
Thomas Juul Pedersen, Anne Sofie Lund Frydendahl & Nicolai Hegelund
Fundraising
Henrik Friis Madsen
Fundraising-assistent
Helena Gry Tindø

tak til

Rasmus Stolbjerg • Ida Jørgensen • Kasper Bøjes Hansen • Charlotte Appelquist Rasmussen • Johanne Willmann • Martin Wadum • Pernille Silke Hansen • Tobias Thorsted • Sofie Wifstrand Poulsen • Peter Frydenlund Madsen • Natasha Niebuhr Christensen • Hannah Thorslund Petersen • Pernille Welin • Aya Lerche Culmsee • Johanne Wainø • Nya Hegelund Vilhelmsen • Peter Sejr Petersen • David T. Mortensen • Sara Galster Christiansen • Marjorie Gomes • Jeanette Tange • Jakob Mark Friis • Benedicte Rea Kragskov •  Nicolai Hegelund Vilhelmsen • Eleverne fra valgfag i håndværk og design på Lindegårdsskolen for bidrag til rekvisitproduktion • Vordingborg Gymnasium og HF for Molton • Tårnby Teater for rekvisitter

medvirkende

ronja
Ida Møller Mikkelsen
birk
Martin Påskesen
mattis
Niclas Rabenfeldt
lovis
Maria Kinnerup
borka
Jens Vinther
undis
Annabel Emilie Ryding
skalle-per
Frederik Thorenfeldt Poulsen
jutis
Christian Hay Sørensen
knotas
Magnus Lindhardsen
sturkas
Sebastian Møller Jørgensen
lille klippe
David Sandalgård Jakobsen
joen
Hjalmar Michaelsen Brøchner
ensemble
Josefine Borgdal Rathleff
Annabel Emilie Ryding
Ida Zimmermand
Johanne Rasmussen
Anna Olivia Kamp Olsen
Line Roager
Line Engelhardt Knudsen
Lisbeth Østermark
Alexander Panton
Kirsten Pfeiffer Stenbøg
Alberte Uma Kabongo

orkester

kapelmester & klaver
Frederik Bay Nielsen
keyboard II
Jeppe Nyberg
bas
Line Strandgaard Larsen
trommer
Andreas Kvist Johannsen
percussion
Amalie Mittelstrass
alt- / sopransax
Marie Mortensen
tenorsax & klarinet
Jonas Persson

produktion

Instruktør
Line Møller Mikkelsen
produktionsleder
Niclas Fruergaard Christensen
produktions-assistent
Helena Gry Tindø
forestillingsleder
Helena Gry Tindø
forestillingsleder-assistent
caroline albinus kongslev
koncept & scenografi
Anne sofie lund frydendahl
scenograf-assistent
Mads thagaard bjarkow & erneeraq møller
Rekvisitør, væsener & dyr
Anne sofie lund frydendahl
kostumier
Sascha Nordskov Tost
kostumier-assistent
Line Engelhardt Knudsen & julie krøjer hansen
koreograf
amira Laursen
koreograf-assistent
Josefine Borgdal Rathleff
Kamp-koreografi: mattis & borka
bo thomas
make-up
Sebastian Brinck Nielsen & Natasja Pedersen
kapelmester
Frederik Bay Nielsen
sang-coach
Henrik Friis Madsen, lisbeth østermark & marie westergaard
lyd-design
Mikkel steenvinkel saabye Nordenhof (Lydsporet.dk)
lyd-afvikler
morten heebøl
lys-design
adam ebbesen larney
lys- & scene-afvikler
Erneeraq Møller
Sufflør & runner
Line Engelhardt Knudsen
pr
Thomas Juul Pedersen & julie Krøjer Hansen
billetsalg & marketing
peter sejr petersen & rasmus stolbjerg
fundraiser
henrik friis madsen
praktikant
emma hagen cetti

tak til

Rasmus Stolbjerg • Ida Jørgensen • Kasper Bøjes Hansen • Charlotte Appelquist Rasmussen • Johanne Willmann • Martin Wadum • Pernille Silke Hansen • Tobias Thorsted • Sofie Wifstrand Poulsen • Peter Frydenlund Madsen • Natasha Niebuhr Christensen • Hannah Thorslund Petersen • Pernille Welin • Aya Lerche Culmsee • Johanne Wainø • Nya Hegelund Vilhelmsen • Peter Sejr Petersen • David T. Mortensen • Sara Galster Christiansen • Marjorie Gomes • Jeanette Tange • Jakob Mark Friis • Benedicte Rea Kragskov •  Nicolai Hegelund Vilhelmsen • Eleverne fra valgfag i håndværk og design på Lindegårdsskolen for bidrag til rekvisitproduktion • Vordingborg Gymnasium og HF for Molton • Tårnby Teater for rekvisitter

Medvirkende

konferencier
johannes lyngby johansen
sally bowles
marie jedig
clifford bradshaw
daniel spenner
fraulein scneider
sofie w. poulsen
herr schultz
rasmus pedersen
max / rudy (matros)
andreas højlund arnfred
clifford bradshaw
daniel spenner
ernst ludwig
micheal gade thomsen
Rolf / Tolder / Otto (Matros) / Livvagt
jakob gammelgaard
bobby
oliver gliese
victor christian
Sebastian Lauritzen
gerhard
Luca V. Kasapoğlu-Petersen
herman
Kasper Bøjes Hansen
Hans / Heinz (Matros) / Livvagt
haile bach
lulu
Michala Djurskov
rosie
Nicoline Bonde Wiberg
texas
Louise Malmqvist
Fritzie
lærke beicker
frenchie
Sofie Lerstrup
Helga
Sofie Bruun Nielsen

orkester

fløjte
Mathilde Johanne Cordua
Sopransax & altsax
Marie Mortensen
Klarinet & tenorsax
Jonas Persson
trompet
Mikkel Haarder Lønskov
Klarinet & tenorsax
Jonas Persson
Keyboard
Johannes Damsbo Frederiksen
Banjo & guitar
Dåniæl Rødriks
bas
Line Strandgaard Larsen
Percussion
Amalie Victoria Mittelstrass
trommer
August Mittelstrass

produktion

Instruktør
Kristian Studsgaard
Instruktørassistent
Ida Ganderup Fænk
Kapelmester
Henrik Friis Madsen
produktionsleder
Sidsel Stoustrup
produktionsleder-assistent
Tobias Thorsted
forestilllingsleder
Pernille Silke Hansen
koreograf
Carina Jennifer Haslev
koreografassistent
Amira Laursen
kostumier
Julie Krøjer Hansen
Kostumeassistent
Michelle Rønn Dyrmose Kristensen
Katrine Anja Jensen
scenograf
Anne Sofie Lund Frydendahl
set-designer
Simon Stolten Hansen
bygger
Erneeraq Møller
pr
Aya Tina Lerche Culmsee
plakatdesign
Nya Hegelund
fotograf
Sebastian Thorsted

medvirkende

pippi
Natasha Niebuhr Christensen
tommy
Mathias Bang Fischer
annika
Diana Marckmann Hansen
Fru Prysselius
Frederikke Stig Hjorth
Dunder-Karlsson
Alexander Stenkjær Panton
Kling
Malene Krüger Severinsen
Klang / Blom
Daniel Spenner
Kaptajn Langstrømpe / Bobbo
Mark Borgstrøm Frederiksen
Skolelærerinden
Line Knudsen
Marianne / Hr.Nilsson
Caroline Bang Fredensborg
Fru Granberg / Hest
Christine Maria Engelsted Risum
Cirkusdirektør
Malene Rasmussen
PopcornPernille
Mille Brun Sørensen
Carmencita
Amalie Ølgaard Jensen
Mimeren Henri
Erneeraq Møller
skolebørn
Caroline Bang Fredensborg
Christine Maria Engelsted Risum
Malene Rasmussen
Mille Brun Sørensen
Amalie Ølgaard Jensen
Erneeraq Møller
sørøvere
Alexander Stenkjær Panton
Daniel Spenner
Line Knudsen
Malene Rasmussen
Mille Brun Sørensen
Amalie Ølgaard Jensen
Erneeraq Møller

band

bassist
Johan Lotz Hald
guitarist
Mikkel Bjerg Sonnenborg
percussionist
August Mittelstrass

produktion

Instruktør
Ida Møller Mikkelsen
Instruktørassistent
Line Møller Mikkelsen
produktionsleder
Line Møller Mikkelsen
koreograf
Sibeal Hill
Koreografassistent
Amira Mie Nørregaard Laursen
skuespillercoach
Thomas Findval Sølvskov
sangcoach
Oscar Halling Lauridsen
scenograf
Henrik Lötschberg
scenografassistent
Henrik Høy Andersen
scenografi-hjælper
Christoffer Hansen
André Skovgaard Kristensen
3d-malere
Eline Avlund Nepper-Christensen
Katrine Haack
Laura Andersen
Caroline Pelletier
Rekvisitør
Erneeraq Møller
makeup artist
Louise Christensen
kostumedesignere
Sascha Nordskov Tost
Line Engelhardt Knudsen
design af hest & hr. nilsson
Anne Sofie Lund Frydendahl
lyd & lys
Hugin Ravn Hendriksen
Carl Nordbæk Rasmussen
plakatdesign
Agnete Jørgensen
Johanne Wainø Topsøe-Jensen
fotograf
Mads Bo Nielsen
kunstnerisk leder
henrik Friis Madsen
pr
Aya Tina Lerche Culmsee

medvirkende

adalena
Julijane Petruska
Camilla Dannevig Hansen
silvan
Mads Pedersen
Gustav Allen Schriver
miranda
Anna Karlin
jabbadoor
Simon Jørstad
salene
Clara Herman
zan-zan
Magnus Bruno Corvenius Jakobsen
livilla
Nadia Lyngsø-Nissen
koptos
Laurits Henriksen
atlas
Anders nielsen
eunyppe
Tobias Wiinblad
jason, castor & phønix
Thomas H. Høeg-Petersen
Gustav Allen Schriver
Peter Frydenlund Madsen
Magnus Bryld Bøye
ensemble
benedicte Kragskov
Boyd Will Boysen
Camilla Dannevig Hansen
Ditte Østerbæk Christensen
Elisabeth Klausen
Emilie Heyman
Frederik Steenfeldt
Gregers Møller Jensen
Haile Bach
Erneeraq Møller
Julie Due Pedersen
Katinka Launbjerg
Laura Munk Christensen
Line Møller Mikkelsen
Line Warborg Larsen
Maria Skov Lisberg
Michael Kirkegaard
Milena Brandt
Mille Brun Sørensen
Naiomi Sophie
Rasmus Mindegård Lund
Rita Barbro Wilcke
Sofie Løland

orkester

fløjte
Solveig Cecilie Kaae
Lovisa Bartov
Clarinet, Obo, Fløjte & Fagot
Tanja Dræberg
tenorsax & tubax
Jonas Persson
Trompet & Piccolotrompet
Peter J. Østergaard
horn
Teddy Osbæck Rasmussen
Julie Stolten Landsgaard
Keyboard
Jonas Dowse Hansen
Guitar & Banjo
Jeppe Bergholz Nisted Olsen
Guitar & Mandolin
Lucas Pinarbasi
bas
Mads Damgaard
trommer
August Mittelstrass
percussion
Amalie Victoria Mittelstrass

produktion

Instruktør
Philip Briggs
Instruktørassistent
Pernille Silke Hansen
Kapelmester
Henrik Friis Madsen
produktionsleder
Sofie Lystrøm
forestillingsleder
Kimm Charlotte Zederkof
korleder
Sarah Thordsen
kostumedesigner
Jeanette Tange
anne Sofie Lund Frydendahl
Diana Dybkær
syerske
karin madsen
scenograf
Simon Stolten Hansen
scenebygger
sidsel Stoustrup
erneeraq Møller
rekvisitør
Tobias T. Thorsted
kampkoreograf
Bo Thomas
koreograf
Carina Jennifer Haslev
pr
Aya Tina Lerche Culmsee
plakatdesigner
Nya Hegelund Vilhelmsen
fotograf
Simon Zarlang
lyd-designer
Martin Topsøe-Jensen
lyd-afvikler
Christian Hove Fyhr
lys-designer
Jonas Engholt Neerup
sangcoach
Ernst Sondum Dalsgaard
fundraiser
Mads Damgaard

medvirkende

john berger
Anders Nielsen
irene berger
Freja Eva Lockenwitz
polyhymnia
Nya Hegelund Vilhelmsen
harry smith
Niclas Gummer Rabenfeldt
rosa elias
Charlotte K. Appelquist Rasmussen
zeus
Jeppe Bergholz Nisted Olsen
teaterdirektøren
Vera Hansen
Sofie Wifstrand Poulsen
kapelmesteren
Henrik Friis Madsen
regissøren / teatertekniker /
bartender
Erneeraq Møller
show- & cancan-dansere
Martina Juel Valentin Engraf
Line Møller Mikkelsen
Emma Kisch
Sofie Bruun Nielsen
Carina Jennifer Haslev
Mie Gyngsø

koret

Den Unge Mand / Radio-Reporter / Tjener / Gammel Særling / Kikset Rigmand til Fest
Oliver Birch
Professor Ørnfeldt / Sminkør / Tjener / Betjent / Festgæst
Mathias Bang Fischer
Frøken Olesen / Rengøringskonen / Festgæst
Mie Gyngsø
Diva til Fest
Outi Karjalainen
Muse / Strigle til Fest
Emilia Rooed Pedersen
Direktrice / Postbud / Festgæst
Mathilde Lærke Hansen
Sminkør / Muse / Skolepige / Festgæst
Lea Ryberg
Skolepige / Sminkør / Festgæst
Liza Westh-Larsen
Muse / Festgæst
Eva Koza Hansen
øvrige
Joakim Løvgren
Marjorie Oliveira Gomes

produktion

Instruktør
Sofie Lystrøm
Instruktørassistent
Pernille Silke Hansen
koreograf
Kristian Studsgaard
dramaturg
Miriam Boolsen
scenografi
Sidsel Stoustrup
Camilla Lüders Weile
kostumier
Maria Dannevang Thomsen
make-up
Camilla Calundann
rekvisitør
Hjalte Hermind
lyd & lys
Kenneth Skytte
Malene Ankerstjerne
kapelmester
Henrik Friis Madsen
vocal coach
Kirsti Krüger-Iversen
Produktionsleder, Korindstudering & Solistrepetitør
Henrik Friis Madsen
forestilllingsleder
Signe C. A. Lausen
Forestillingsleder-assistent & -afvikler
Søs Holmqvist
Scenebygger og tekniker
Erneeraq Møller

Medvirkende

Sweeney Todd
Frederik Mourier Bohn Prüsse
Mrs. Lovett
Sidsel Hindhede
Dommer Turpin
Nikolaj Rechnagel Hansen
Johanna
Kirsti Krüger-Iversen
Anthony
Markus Borg
Tobias
Nicolai Hegelund Vilhelmsen
Pirelli
Frederik Valdemar Hørning
Tiggerkvinde/Lucy
Ida Møller Mikkelsen
Betjent Bamford
Kim Gjersøe
ensemble
Magnus Lindhardsen
Mette Povlsen
Marjorie Gomes
Lukias Tam Backman

produktion

iscenesættelse
Tamara Rugaard Mathiesen
Daniel Juul Simonsen
forestillingsleder
Nicole Johansen
Kapelmester
Henrik Friis Madsen
scenografi
Anne Sofie Vermund
Cæcilie Garlin Larsen
forestilllingsafvikler
Stephanie Bruhns
kostumer
Jeanette Tange
Emilie Axters
lyddesign
Christian Hove Fyhr
lysdesign
Nikolaj Agervold
visuals
Lasse Myndal
skuespiller-coach
Kristian Høgh Jeppesen
fotografer
Simon Ian Zarlang
Nicolai Hegelund Vilhelmsen

Medvirkende

Steffen Løvenkrands
Mads Pedersen
Mads Thor
Mikkel Lund
Patricia Poulsen
Eva Erra
Carlos Herrero Jørgensen
Tai Segel
Agnete Sophie Vøltz
Sofie Amalie Hansen
Beritta Andersen
Camilla Kim Jørgensen
Alberte Féaux
Tanne Stephanie Wiberg Larsson
Talia O. Zewski
Caroline Sophie Borge Pedersen
Jarne Tries
Tobias Kirk

Produktion

Manuskript
Rina Nathalie Esther Hirschorn
Morten Lindemann Olsen
Instruktør
Rina Nathalie Esther Hirschorn
Med-instruktør
Sofie W. Poulsen
Ekstern instruktør
Morten Lindemann Olsen
PRODUKTIONSLEDER
Louise Stoholm
Forestillingsleder
Louise Stoholm
FUNDRAISING
Henrik Friis Madsen
VOCAL COACH
Jakob Blegvad Stenz
KOREOGRAF
Rina Nathalie Esther Hirschorn
Kostumer
Julie Krøjer Hansen
Sminke
Louise Stoholm
SCENOGRAF
Anne Sofie Lund Frydendahl
Scenografi realisering
Erneeraq Møller
Kasper Bøjes Hansen
Jonas Carlsson
Lysudstyr
Morten Heebøll
Lysdesign og afvikling
Jimmy Klarskov Pedersen
Mads Bang Jensen
Joachim Schunck
Lydudstyr
Mikkel Nordenhof / Lydsporet
Lydafvikling
Kasper Bøjes Hansen
Jonas Johannesen
Jonas Carlsson
FOTOGRAF
Henning Sjøstrøm
Video
Nicolai Hegelund
Morten Lindemann Olsen
PR
Thomas Juul Pedersen
Amira Laursen

Tak til

Stort tak til Mikkel Aalund Pedersen, Amalie Therese Peronard og Amira Laursen for kreativ sparring og inputs til koreografi. Tak til de frivillige i forhuset og et særligt tak til Hoffmann & Husmans Fond for at have støttet forestillingen.

Medvirkende

Karen Ingelise Grüsegod Nielsen
Ida Buchart Jensen
Fortæller 1
Ida Møller Mikkelsen (org. Anna Olivia Kamp Olsen)
Fortæller 2
Mia Steen Larsen

produktion

Instruktør
Johanne Fridahl Willman
Produktionsleder
Niclas Fruergaard Christensen
Koreograf
Amira Laursen
Kostumier & scenograf
Julie Krøjer Hansen
Musiker
Albert Lund Kuhlmann

Støttet af

Lemvigh-Müller Fonden
Nordea Fonden
Forum Copenhagen
Union
Pelican Self Storage
Aage og Johanne Louis-Hansens Fond